فوم بتن به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خاص خود، یک ماده سبک و بسیار کاربردی می باشد. کاربرد فوم بتن در صنعت ساخت و ساز و عمران امروزه بسیار فراگیر شده است. از فوم بتن در مواردی مانند:

 • پانل ها و بلوک ها برای دیوارها
 • پر کردن فضای خالی برنامه ریزی شده و اضطراری
 • عایق سقف
 • تکیه گاه پل و تعمیرات
 • بازگرداندن ترانشه

و کاربردها و مکان های دیگری نیز استفاده می شود. از فوم بتن برای ساخت بلوک های سبک در بسیاری از کشورها از جمله هند، چین و تایلند و غیره استفاده می شود. بلوک های سبک فوم بتن عمدتاً برای ساخت دیوارهای جداکننده استفاده می شوند. ماهیت سبک وزن بلوک ها به این معنی است که آنها حداقل بار را به ساختمان تحمیل می کنند. بلوک های فوم بتن به عنوان عایق حرارتی و صوتی به کار برده می شوند. در ساخت و سازهایی که در آن از بلوک های فوم بتن، برای ساخت دیوارهای غیر سازه ای در یک ساختمان چند طبقه استفاده می شود، بار تحمیلی به ساختمان را کاهش داده و ایمنی را تامین می کند. در ادامه کاربرد های فوم بتن در انواع ساخت و سازها و سازه ها بررسی می کنیم.

کاربرد های فوم بتن

فوم بتن برای ساخت بلوک های پیش ساخته

در کارخانه ها برای ساخت بلوک های فوم بتن ، از قالب های مربعی آماده با اضلاع تقریبا 1.2 متر استفاده می شود. کارخانجات بلوک فوم بتن مدرن از یک دستگاه سیم برش برای برش کارآمد بلوک های بزرگ به بلوک های کوچک استفاده می کنند. راه اندازی یک کارخانه تولید بلوک بتنی فوم دار (سلولی/CLC) به حداقل هزینه مالی برای تجهیزات نیاز دارد. بلوک ها را می توان تقریباً با هر ابعادی ساخت. پانل های پیش ریخته گری را می توان از بتن فوم دار نیز ساخت. جدیدترین نوآوری‌ها عبارتند از پانل‌های بهم پیوسته 60 در 50 سانتی‌متر و پانل‌های توخالی 1.2 متری، که اینها را می توان با سرعت بیشتری نسبت به بلوک های کوچک در یک دیوار غیر باربر تعبیه کرد و در عین حال بار کلی ساختمان را کاهش داد.

فوم بتن دارای جذب آب کم و ساختار سلول بسته است. وقتی باران می بارد، آب از بتن فوم شده عبور نمی کند. روش سنتی ساخت بلوک های سبک وزن شامل افزودن پودر آلومینیوم به مخلوط ملات مرطوب و به دنبال آن اتوکلاو است. این محصول به دلیل آلودگی که ایجاد می کند محبوب نیست. بتن فوم دار یک جایگزین سازگار با محیط زیست است زیرا هیچ محصول زائدی در تولید آن وجود ندارد و تمام مواد تشکیل دهنده آن غیر خطرناک هستند.

فوم بتن برای پر کردن فضای خالی

فوم بتن سبک وزن در یک دستگاه تولید فوم بتن کوچک ریخته می شود تا یک فضای خالی بزرگ زیرزمینی را پر کند. از کاربرد های فوم بتن می توان برای پر کردن و انباشته کردن فضای خالی اشاره کرد. از آنجایی که فوم بتن بسیار سیال است،براحتی به غیرقابل دسترس ترین مکان ها می ریزد. همچنین می توان از آن برای کارهای برنامه ریزی شده و حتی در مواقع اضطراری برای ایجاد ثبات و پشتیبانی بسیار سریع استفاده کرد.

از فوم بتن برای پر کردن فاضلاب های قدیمی، معادن، زیرزمین ها، مخازن ذخیره سازی، متروها، حفره های سینک و حفره های زیر جاده ها ناشی از باران شدید استفاده کرد. می توان فوم بتن را از طریق دستگاه تولید فوم بتن کوچک، نیز برای پر کردن فضاها به کار برد که کار را بسیار آسان تر و ارزان تر از روش های دیگر می کند. علاوه بر این، می توان آن را در هر فاصله دلخواهی پمپاژ کرد. هنگامی که از فوم بتن در پر کردن فضاهای خالی استفاده می شود، فوم بتن را می توان به عنوان مواد پر روان، مواد با مقاومت کم کنترل شده (CLSM) یا مواد با مقاومت کم کنترل شده با چگالی کم (LD-CLSM) طبقه بندی کرد.

کاربرد فوم بتن در عایق بندی سقف

سال هاست که فوم بتن برای عایق کاری سقف در خاورمیانه عرضه می شود. ترکیبی با چگالی کم انتخاب می شود و محتوای هوای حاصل به ماده خواص عایق حرارتی عالی می دهد. چگالی کم این مزیت را نیز دارد که به طور قابل توجهی به وزن کلی سقف اضافه نمی کند. عایق سقف احتمالاً گسترده ترین کاربرد فوم بتن است. فوم بتن زمانی که برای سقف استفاده می شود دو مزیت دارد:

 • اولین مزیت این است که درجه بالایی از عایق حرارتی را فراهم می کند.
 • مزیت دوم این است که می توان از آن برای گذاشتن یک سقف مسطح برای سقوط، یعنی ایجاد شیب برای زهکشی استفاده کرد.

در کشورهایی که سقف‌ها مسطح هستند و از سطوح سقف به عنوان بخشی از زندگی روزمره استفاده می‌شود، بتن فوم‌دار به اندازه‌ای قوی است که از پیاده روی با پا یا حتی وسایل نقلیه روی سقف پشتیبانی کند. بتن فوم شده نیز بسیار سبک تر از شیب های ساخته شده از ملات است. این بدان معنی است که سقف با شیب ساخته شده از بتن فوم دار بار کمتری را بر ساختار ساختمان تحمیل می کند. بتن فوم شده برای عایق کاری سقف بتنی مسطح استفاده می شود. لایه‌بندی، غشای ضد آب و کاشی‌هایی که در بالا قرار گرفته‌اند، محافظت می‌کنند.

استفاده از فوم بتن برای تکیه گاه پل

پل ها را می توان با استفاده از بتن فوم دار تقویت کرد، به عنوان مثال، با پر کردن تکیه گاه های داخلی روی پل های قوسی بنایی، با پوشش تیرهای فولادی یا حتی پر کردن تمام بخش های پل به مقاومت آن کمک کرد. بتن فوم در محلی بین دیوارها پمپاژ می شود، جایی که شکم پل را تشکیل می دهد. بتن فوم شده ، برای تکیه گاه پل ها مناسب است زیرا بارهای جانبی زیادی را تحمیل نمی کند، که می تواند در هنگام استفاده از مواد دانه ای سنتی مشکل ساز باشد. در تکیه گاه های سنتی، فشار جانبی زیادی به دیواره های پل ناشی از مصالح استفاده شده و فشردگی آنها وارد می شود.

با استفاده از فوم بتن ، بار جانبی عملاً حذف می شود، بنابراین لازم نیست دیواره های پل ضخیم باشند. این به نوبه خود بدان معنی است که پایه های دیوار را می توان کم حجم ساخت. با کاهش ضخامت دیوارها و اندازه فونداسیون ها می توان به صرفه جویی زیادی در هزینه ها دست یافت. تکیه گاه های سنتی نیز نشست را تجربه می کنند، هم به دلیل متراکم شدن سنگدانه ها در اثر ریزش و هم به دلیل فرورفتن کل سازه به داخل زمین در صورت نرم بودن زیرزمین. این نشست و فرورفتگی باعث فرونشست جاده می شود که نیاز به تعمیرات پرهزینه دارد. هنگامی که از بتن فوم شده استفاده می شود، ته نشینی وجود ندارد و با تنظیم وزن تکیه گاه با انتخاب طرح مخلوط مناسب، فرورفتگی کاهش می یابد.

سایر کاربردهای فوم بتن

 • استفاده در جاده سازی
  فوم بتن را می توان برای کاهش وزن سازه های جاده استفاده کرد،که به حل مشکلات جاده کمک می کند که در آن سازه های جاده ای به طور سنتی سنگین باعث نشست شدید جاده، به ویژه در مناطقی با زمین نرم می شود. با ساخت زیرپایه جاده از مواد سبک وزن می توان وزن کلی سازه را تا حد زیادی کاهش داد. از آنجایی که بتن فوم دار همه کاره است، با طیف وسیعی از چگالی، ثابت کرده است که یک ماده ایده آل و مقرون به صرفه برای حل این مشکل است.
 • دیوار سازی
  فوم بتن را می توان برای دیوارهای ریخته شده در محل استفاده کرد. آنها را می توان با استفاده از کرکره های سنتی یا قالب های توخالی پلی استایرن ساخت. این یک روش سریع و ارزان برای ساخت و ساز با مزیت اضافی عایق حرارتی عالی را فراهم می کند. دیوار ساخته شده از بتن فوم دار با چگالی 1200 کیلوگرم بر متر مکعب، همان سطح عایق حرارتی دیوار ساخته شده از بتن متراکم که ضخامت آن 5 برابر و از مقدار 10 برابر مصالح دیوار بتنی فوم شده است را فراهم می کند.
 • تونل سازی
  فوم بتن یک ماده ایده آل برای ساخت و تعمیر تونل است. هم برای پر کردن حفره های ایجاد شده و در معرض دید در حین تونل سازی و هم برای تزریق کار تمام شده از جمله شکاف های پشت آستر تونل استفاده می شود.

کلام آخر

مکان های خالی بین کف و سقف در ساخت‌وسازهای مدرن و همچنین محافظت از کف‌های چوبی در خانه‌های قدیمی توسط فوم بتن ترمیم و پر می شود. عایق صدا فوم بتن  عبور صدا را هم از نویز پس زمینه و هم در اثر ضربه کاهش می دهد. بنابراین، این یک ماده ایده آل برای دیوارهای داخلی و کف های معلق در ساختمان های چند طبقه است، به ویژه آنهایی که استفاده مشترک دارند. کاربرد فوم بتن و موارد استفاده از فوم بتن در صنعت ساخت و ساز و مهندسی عمران است، آنرا به مصالحی کارآمد و مهم تبدیل کرده است. شرکت عمران داتام با عرضه دستگاه ساخت فوم بتن و بلوکهای سبک به شما در ساخت و ساز و کاربردهای دیگر فوم بتن کمک می کند.
0/5 (0 دیدگاه)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *