کلایمر مونوریل

انواع تجهیزات بالابر ، برای کار در ارتفاع مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این تجهیزات کلایمر ها می باشند. از کلایمر به عنوان ایمن ترین و سریع ترین روش برای دسترسی به ارتفاعات استفاده می شود. پس می توان گفت خرید یا اجاره کلایمر از بهترین روش های دسترسی به ارتفاع است. یکی از دیگر خدمات و محصولات شرکت داتام عرضه کلایمر منوریل­ ساختمانی است. که بعضا به آن کلایمر ریلی نیز گفته میشود و همانطور که از نام آن پیداست وسیله ­ای است که با کمک ریل حرکت میکند و این حرکت معمولا بصورت حرکت عرضی در ساختمان صورت میگیرد. در این مطلب قصد داریم تا این نوع از خرید یا اجاره کلایمر را بررسی کنیم و در انتها بفهمیم این تجهیز ساختمانی برای چه کارهایی مناسب است. و در چه کارها و شرایطی ناکارآمد است. وقتی در مورد مونوریلها صحبت میکنیم اغلب ما تصویر یک قطار مسافرتی روی یک ریل را در ذهن میبینیم. کلمه مونو در زبان لاتین به معنی تکی است و خب مونوریل به معنی تک ریل میباشد.

جالب توجه است که بدانیم ثبت اختراع مونوریل به شکل امروزی به دهه نود میلادی برمیگردد. اما در حقیقت آغاز این اختراع به دهه 50 میلادی به آلمان برمیگردد . چیزی که در آن زمان ساخته شد تماما از فولاد و البته 10 برابر بزرگتر از مونوریل­های امروزی بود.

مونوریل چیست؟

کلایمر مونوریل بدون شک یکی از بهترین وسیله­ های دنیا (اگر نگوییم بهترین) برای دسترسی به نمای ساختمان است. مونوریل میتواند به یک BMU مانند عکس زیر یا سکوهای کار کلایمر مجهز شود . البته سیستم­های BMU به یک واگن آلومنیومی نیز مجهز هستند. Building maintenance unit وسیله­ای است که برای نگهداری و تعمیرات ساختمان­های بلند استفاده میشود. کلایمرها و مونوریل­ها میتوانند رنگ وشکل زیبایی داشته باشند بطوریکه حضور آن به طراحی نمای ساختمان لطمه­ای نزند. البته بعضا در ساختمان­های خیلی مرتفع شما امکان دیدن مونوریل­ را ندارید. و همچنین امکانی وجود دارد تا پایه­های مونوریل طوری نصب شوند تا در فضاهای داخلی در دیدراس مردم قرار نگیرد. که البته این نوع متفاوتی از مونوریل­ها است.

حرکت کلایمر مونوریل میتواند هم بصورت موتوری باشد و هم بصورت مکانیکی .که این بسته به کاربرد و شرایط مورد نظر دارد. مونوریلهای کوچک میتواند حتی با دست هم حرکت داده شود. که جابه­جایی آن بوسیله سیم بوکسل صورت میگیرد. این بوکسل­ها معمولا چند متر پایین­تر از کابین قرار دارند. برای راحتی بیشتر در جابه­جایی قرقره­هایی موتوری (برقی) معمولا استفاده میشوند که همچنین دارای دکمه ­هایی برای کنترل این حرکت هستند. که در داخل واگن قرار دارد.همچنین برای حرکت­های شیبدار همیشه یک موتور بالارونده برقی نیاز است که دارای تمام المان­های ایمنی باشد. کلایمرها این توانایی را دارند تا حرکتهای عمودی را به منظور جابه­جایی مصالح و .. ایجاد کند. مونوریل­ها میتوانند به کمک موتورهای الکتریکی حرکت­ها عمودی و افقی داشته باشند تا بنا به نیازهای مختلف به سطوح مختلف ساختمان دسترسی داشته باشند.

چرا کلایمر مونورریل ؟

دلایل متعددی وجود دارد تا مونوریل را برای کارهای ساختمانی انتخاب بکنیم. در درجه اول اینکه آنها طراحی شده­اند تا بگونه­ای سطح دسترسی تکنسین­ها و کارگران به قسمت­های مختلف ساختمان افزایش دهند. آنها بسیار موثرتر و ایمن تر از داربستهای موقت و نردبان­های صنعتی و حتی دستگاههای هیدرولیکی مثل MEWP هستند.

دوما، مونوریل­ها وسایل بسیار مناسبی هستند برای جایگزینی سیستم­هایی که به اصطلاح به آنها Spiderman میگویند. سیستم­هایی که برای بالا رفتن و جابه­جا شدن روی نمای ساختمان به منظور شستشو و … استفاده میشوند و مجهز به بکسل و سیستم مهارکننده هستند. این سیستم­ها قطعا بسیار خطرناک هستند و از لحاظ ایمنی قابل مقایسه با مونوریل نیستند.

در مقایسه با سیستم­های BMU ها یا ،RoofCar مونوریل­های افقی همیشه گزینه ارزانتری هستند . همچنین مونوریلها ابعاد و اندازه کوچکتری دارند و در نتیجه از فاصله دور از خیابان غیرقابل مشاهده هستند. و نیز وقتی از آن استفاده نمیشود تنها خود ساختار اصلی مونوریل بدون کابین فقط دیده خواهد شد. بنابراین کمترین میزان تاثیر منفی روی نمای ساختمان شما را دارد.

یکی دیگر از جاهایی که مونوریل خیلی کارآمد خواهد بود ساختمانهایی است که فضای پشت­بامی کمی دارد. مونوریل در اینگونه پشتبام­ها تنها گزینه مناسب است .این باعث میشود که فضایی خالی برای ایجاد پشت­بام سبز ، سیستم­های حرفه­ای تهویه و هر وسیله وتجهیزاتی که نیاز به فضای پشت­بامی دارد، فراهم شود. از همه مهمتر شاید فضایی فراهم شود تا طبقه­ای به ساختمان اضافه شود. و همه اینها یعنی پول بیشتر برای شما.

وقتی که سطح پشتبام شیبدار است. مونوریل­های بالارونده اغلب تنها راه­حل است. بعلاوه اگر یک سیستم دسترسی در داخل ساختمان نصب شده باشد مونوریل بهترین گزینه میشود. نیازی به اشغال فضای بیشتری نیست و همچنین مونوریل صرفه­جویی بیشتر در هزینه­ها را هدیه میدهد.

 

کلایمر مونوریل

 

در کجا مونوریل خیلی کاربردی نیست؟

با وجود مزایای این سیستم، مونوریل در همه ساختمان­ها کاربردی نیست. بسته به طراحی و شرایط خاص ساختمان و ارتفاعی که کابین باید طی کند. و نحوه این جابه­جایی طبیعاتا میزان کابل ، میزان برق مورد نیاز قطعا افزایش پیدا خواهد کرد. و طبیعتا وزن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین بیشترین میزان جابه­جایی کابین در این حالت حدود 170 متر خواهد بود.

ساختمان­های خیلی بلند باید روی پشت بام خود روف کار یا BMU Roof Car داشته باشند. چراکه مونوریل­ها فاصله ثابتی از نمای ساختمان دارند ، بنابراین این سیستم به تطبیق­ پذیری روف کارهای تلسکوپی نیست. بخصوص برای ساختمانهایی با نمای پیچیده مثل تصویر زیر. در اخر باید بگوییم در نظر برخی مونوریل زشت به نظر میرسد و بنابر دلایل زیباشناختی از آن در ساختمان استفاده نمیکنند. البته این کاملا به تعریف ما از زیبایی و طراحی که انجام شده است بستگی دارد. حال فرضا از شما میپرسیم کدام یک از ساختمان­ های زیر زیباتر به نظر میرسد.؟ یکی از ساختمان­های زیر به کلایمر مونوریل و دیگری به روف کار مجهز شده است.

سخن پایانی

اگر به دنبال استفاده از مونوریل و سایر کلایمرها یا تجهیزات اینگونه هستید و نگران هزینه­های بالای آن میباشید همین حالا با ما تماس بگیرید. چراکه شرکت عمران داتام برای این منظور اقدام به عرضه کلایمر اجاره­ای و مونوریل­های اجاره­ای کرده است. اگر ایده­ای در ذهن دارید یا نیاز به خرید یا اجاره کلایمر در پروژه خود دارید با شماره 09122129034 و سایت عمران داتام مراجعه کنید.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *