کروم بندی دیوار و کف

تیترها

ساخت و ساز ساختمان یکی از پرجزئیات‌ترین پروژه‌ها است که در خروجی نهایی از مهندس ناظر تا کارگر ساده تاثیرگذار هستند. به‌طور مثال اگر شیب‌بندی سطوح به سمت لوله‌های آب و فاضلاب‌ها به درستی صورت نگیرد، آب در یک گوشه جمع می‌شود و ممکن است به سطح زیرین نشت و به مرور زمان نشست کند! به همین دلیل پروژه ساخت و ساز حساسیت بالایی دارد و کوچک‌ترین خطایی می‌تواند خسارت‌های زیادی را تحمیل کند. برای اینکه شیب‌بندی با دقت بالایی انجام شود، ضروری است که از کروم‌بندی استفاده شود. کروم‌بندی چیست؟ چگونه اجرا می‌شود؟ کاربرد و مزایای کروم‌بندی چیست؟ در این مقاله همراه عمران داتام باشید تا کروم‌بندی و مسائل مربوط به آن را به‌طور کامل تشریح کنیم.

انواع کروم‌بندی دیوار

تعریف کروم بندی و معرفی انواع کروم‌بندی دیوار

کروم ‌بندی به یک علامت 10 سانتی‌متری مربع که سطح آن سیمان، ملات یا اندودکاری شده است، گفته می‌شود. کروم‌بندی ایجاد یک تراز در سطوح افقی و قائم است که برای اجرای هرنوع اندودی مثل سیمان، گچ، و ملات استفاده می‌شود. انواع کروم ‌بندی وجود دارد و به صورت افقی برای سطوح، قائم برای نمای دیوار و به صورت شیبدار برای شیب‌بندی کف و بام‌ها استفاده می‌شود.

کروم بندی با گچ و خاک و کروم بندی عمودی، یکی از پرکاربردترین انواع کروم بندی دیوار

کروم‌بندی در واقع شاخصی برای به دست آوردن میزان مصالح برای اندود کاری یک سطح مشخص است. به همین دلیل از کروم‌بندی برای شیب‌بندی در هر بخش از ساختمان به‌صورت عمودی و نقطه‌ای نیز استفاده می‌شود. به‌طور مثال برای اگر یک سطح دیوار عمودی را بخواهیم با گچ پوشش بدهیم باید توجه ویژه‌ای به شیب، کروم‌بندی و زیبایی خروجی کار داشته باشیم. چراکه چنانچه پستی و بلندی در دیوار وجود داشته باشد تاثیر بسیار زیادی در نما و زیبایی خواهد داشت. به همین دلیل ابتدا باید کروم‌بندی دیوار را شروع کنیم. برای این کار شاقول یا شمشه را به همراه تراز باید روی دیوار قرار دهیم تا درصورتی‌که اعوجاج یا ناشاقولی در دیوار وجود دارد آن را مشاهده و برطرف کنیم.

کروم بندی دیوار با گچ

در ادامه باید مقداری گچ را به‌صورت نقطه‌ای با ضخامت حداقلی روی قسمت بیرونی دیوار قرار ‌دهیم. حالا باید شمشه را با تراز به‌صورت عمودی روی کروم‌های نقطه‌ای که ایجاد کرده‌ایم قرار دهیم و پشت شمشه را با گچ پر کنیم. همانطور که در تصویر باالا نیز مشاهده می‌کنید، دو نقطه‌ای که ایجاد می‌شود در نهایت کروم‌های نقطه‌ای خواهند بود. در مرحله بعد برای اینکه کروم عمودی به درستی ایجاد شود فاصله بین دو بخش دیوار را باید با گچ به‌صورت عمودی پر کنیم. با همین فرمول با فاصله 1 تا 2 متری روی دیوار، سایر بخش‌ها کروم بندی را تکرار می‌کنیم تا کل سطوح به‌صورت کامل و دقیق تراز و کروم بندی شود. توجه داشته باشید باید فاصله و فضای بین کروم‌ها را با گچ پر کنیم تا دیوار به‌صورت یکدست و کامل گچ کاری شود.

امروزه شیوه ساخت‌و‌سازها و مصالح ساختمانی در بخش‌های مختلف بسیاری تغییر پیدا کرده است. به‌طور مثال بلوک سبک به دلیل قیمت به‌صرفه و مقاومت بالا جایگزین مصالح سنگین ساختمانی شده است. همچنین برای  شیب‌بندی ساختمان نیز از کروم بندی برای هدایت آب به فاضلاب استفاده می شود.

مراحل کروم‌بندی دیوار؛ روش اجرای کروم ‌بندی دیوار با سیمان

برای اینکه کروم‌بندی روی دیوار به درستی انجام شود باید بالاترین و پایین‌ترین قسمت خروجی آب را مشخص کنیم. در مرحله بعد باید اختلاف تراز و فاصله طولی بالاترین و پایین‌ترین نقطه خروجی آب را محاسبه کرد. برای درک بهتر مراحل کروم‌بندی بالاترین نقطه را x و پایین‌ترین نقطه را y می‌نامیم. در شروع کروم بندی باید مشخص کنیم که بالاترین نقطه x چقدر باید بالاتر از پایین‌ترین نقطه y قرار بگیرد تا شیب‌بندی برای خروجی آب استاندارد و دقیق باشد؟ برای اینکه کروم بندی شیب دقیق اجرا شود باید کلیه استانداردها را رعایت کرد. به همین دلیل در پشت بام شیب 1.5% و آبریز‌ها را 1% در نظر می‌گیریم و باتوجه به فاصله طولی x را بالاتر از y قرار می‌دهیم. به‌طور مثال اگر در پشت بام فاصله بین x و y 5 متر باشد باید 5 متر را در 1.5% ضرب کنیم و در نهایت 7.5 سانتی‌متر نقطه x را بالاتر از y قرار بدهیم. در ادامه با استفاده از ریسمان‌کار نقطه x و y را به هم وصل ‌کنیم تا بتوانیم خروجی کار را قبل از اجرا مشاهده کنیم.

در مرحله بعد باید شمشه را در کنار ریسمان قرار بدهیم و با ملات، سیمان، ماسه و آجر از بالاترین نقطه یعنی x تا پایین‌ترین نقطه y را پر می‌کنیم. امروزه برای هر بخش از مراحل ساخت و ساز دستگاه‌های بسیار تخصصی و ویژه‌ای ساخته شده که سرعت کار را بالا می‌برد و به کمترین نیروی انسانی نیز نیاز است. به‌طور مثال با استفاده از دستگاه فوم بتن تکفاز کارفرما می‌توان در اجرای فوم بتن با کیفیت بالا همراه با حداقل نیروی انسانی پروژه ساختمانی را پیش برد.

روش اجرای کروم بندی

کاربرد و مزایای کروم‌بندی دیوار؛ هزینه‌ها را کاهش می‌دهید!

کروم‌بندی در بخش‌های مختلف مراحل ساخت و ساز به منظور ایجاد سطحی تراز همراه با شیب‌بندی دقیق است. یکی از چالش‌هایی که در ساختمان‌سازی وجود دارد مصرف بی‌رویه مصالح است. به همین دلیل با استفاده از کروم‌بندی می‌توان از مصرف مصالح اضافی مانند بتن، سیمان و گچ جلوگیری کرد. همچنین چنانچه دیوار با پستی و بلندی هایی همراه باشد با استفاده از کروم بندی دیوار می‌توان تمامی اعوجاج و نواقص را شناسایی و برطرف کرد.

برای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز علاوه‌بر کروم بندی پیشنهاد می‌کنیم که از مصالح جدیدی همچون فوم بتن استفاده کنید. مواد اصلی تشکیل دهنده بتن سبک شامل آب، مایع کفرای فوم بتن و سیمان است. فوم بتن ساز بسیار مقرون به‌صرفه است و دوام و مقاومت بالایی در برابر حرارت، فشار و سرما دارد.

کروم بندی دیوار

کروم سازی را به افراد متخصص این حوزه بسپارید!

در این مقاله کروم‌بندی دیوار، چگونگی روش اجرا و مزایا و کاربرد آن را به‌طور کامل شرح دادیم. کروم‌بندی در جای‌جای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد تا سطوحی تراز و بدور از نواقص ظاهری داشته باشیم. کروم بندی مصرف مصالح ساختمانی را به مراتب کاهش می‌دهد؛ بسیار ضروری است که کروم بندی ساختمان خود را به افراد متخصص بسپاریم؛ اگر در فرایند اجرای کروم بندی خطایی وجود داشته باشد در ادامه متحمل خسارت‌های سنگینی خواهیم شد. چراکه کروم بندی هم در ظاهر بنا موثر است و هم در هدایت آب سطوح به فاضلاب نقش تعیین کننده‌ای دارد؛ به همین دلیل کروم ساز غیراستاندارد هزینه‌های جانبی بسیاری را در پی خواهد داشت.

هر بخش از ساخت و ساز باید طبق استانداردها و روش‌های اصولی خاص خودش ساخته شود. پیشنهاد ‌می‌کنیم که تمام جزئیات و فرایند ساخت و ساز حتی سقف شیروانی ساختمان خود را نیز جدی بگیرید تا در ادامه متحمل زیان نشوید! برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله چگونه سقف شیروانی بسازیم را مطالعه کنید. عمران داتام بزرگ‌ترین شرکت تولید‌کننده انواع دستگاه‌های فوم بتن ساز، تولید فوم بتن شیمیایی و اجاره‌دهنده انوع کلایمر‌های برقی و مکانیکی در ایران است. چنانچه برای سرعت بخشیدن به اجرای پروژه‌های ساختمانی خود به دستگاه تولید فوم بتن نیاز دارید با کارشناسان عمران داتام به شماره تلفن 76218992-021 تماس بگیرید و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *