کلایمر، کاهش خطرات ناشی از کار در ارتفاع

قبل از انجام هر کاری در ارتفاع، ارزیابی خطرات بسیار مهم است . قوانین زیادی در مورد کار در ارتفاع وجود دارد، که با رعایت آنها میتوان به کاهش خطرات ناشی از کار در ارتفاع کمک و از آنها در امان بود. بسیاری از قوانین شما را از کار در ارتفاع منع میکند، اما اگر مجبور به کار در ارتفاع هستید،ارزیابی کامل ریسک و آشمایی با خطرات ناشی از کار در ارتفاع ضروری است. استفاده از تجهیزات ایمنی مانند کلایمر و بالابر و غیره تا لباسها و محافظت های ضروری و لازم برای کار در ارتفاع می تواند این خطرات را کاهش داده و به ایمنی و شلامت شما کمک کند.

خطرات ناشی از کار در ارتفاع

بدیهی است که اولین خطری که کار در ارتفاع شما را تهدید می کند، سقوط منجر به جراحت یا مرگ است. اما خطرات دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت، از جمله احتمال سقوط اشیاء از محل کار که باعث آسیب به افراد یا آسیب به اموال می شود. البته شدت جراحاتی که با سقوط برای شما بوجود می آید، همواره ثابت نیست و عوامل مختلفی باعث می شود تا آسیب و شدت جراحت افزایش یابد، از جمله:

 • ارتفاع کار
 • مدت زمان انجام کار
 • تعداد افراد درگیر
 • شرایط آب و هوایی
 • وضعیت سطحی که روی آن کار می شود

هر چه ارتفاع کار بالاتر باشد، خطر بیشتری شما را تهدید می کند. هرچه سقوط از ارتفاع بالاتری باشد، شدت آن افزایش می یابد و آسیب جدی و حتی خطر مرگ بیشتر می شود. هر چه یک کار بیشتر طول بکشد، خطر بیشتری وجود دارد که ممکن است مشکلی پیش بیاید یا خستگی منجر به خطا شود. هرچه افراد بیشتری درگیر کار در ارتفاع باشند، خطرات ناشی از کار در ارتفاع نیز، بیشتری می تواند وجود داشته باشد ، به عنوان مثال ، افراد در مسیر یکدیگر قرار می گیرند، بنابراین دانستن در مورد اینکه چه کسی چه کاری انجام می دهد، چه کسی مسئول تجهیزات و غیره است حیاتی است. شرایط آب و هوایی می تواند نقش بسزایی داشته باشد. وزش باد ممکن است دسترسی به تجهیزات را ناپایدار کند یا مدیریت اجسام بزرگی را دشوار کند. باران، برف و یخ به میزان قابل توجهی احتمال لغزش را افزایش می‌دهند و شرایط سرد ممکن است مهارت دستی را کاهش دهد. هر عامل بر ریسک کلی تأثیر می گذارد. بنابراین، اگرچه همه عوامل در هر موقعیتی مرتبط نیستند، اما باید همه آنها را در نظر گرفت، فقط زمانی که مشخص شد که آنها ایجاد خطر نمی کنند، می توان این عوامل را کنار گذاشت. خرید یا اجاره کلایمر ، داربست ، بالابر ، نردبان یا هر نوع تجهیزات دیگری که برای کار در ارتفاع استفاده می شود باید ایمنی و امنیت کامل پرسنل را فراهم آورد.

کار در ارتفاع به چه معناست؟

کار در ارتفاع کار انجام شده “خارج از زمین” را توصیف می کند و به عنوان هر کاری که در هر مکان در بالا، یا زیر سطح زمین انجام می شود، تعریف می شود، که اگر اقداماتی انجام نمی شد، فرد ممکن است از مسافتی بیفتد که می تواند باعث آسیب شود. این شامل دسترسی یا خروج از چنین مکانی است، مگر از طریق راه پله در محل کار دائمی. معمولاً کار در ارتفاع شامل استفاده از داربست، نردبان، بالابر و کلایمر و غیره است.

کار در ارتفاع به عنوان یکی از خطرناک ترین فعالیت ها در صنایع ساختمانی، نگهداری و مدیریت تاسیسات شناخته می شود که کاهش خطرات ناشی از کار در ارتفاع یکی از اولویت های پیمانکاران و صاحبان پروژه ها می باشد. در میان بسیاری از خطرات و خطرات مرتبط، کار در ارتفاع، کارگران را در معرض خطر سقوط از ارتفاع قرار می‌دهد و دیگران را با اشیایی که ممکن است از ارتفاع سقوط کنند، برخورد کنند. به این ترتیب، HSE با هدف کاهش مرگ و میر، صدمات و بیماری در چنین سایت‌هایی که در آن‌ها کارهای نوسازی یا تعمیر در آن‌ها انجام می‌شود، یک ارزیابی ریسک در سایت‌های ساختمانی راه‌اندازی کرده است. این حرکت ، برای بهبود استانداردها در صنعت ساخت و ساز باعث می شود که بازرسان توجه خود را بر روی فعالیت های پرخطر از جمله کار در ارتفاع و بررسی مناطقی مانند برنامه ریزی، نصب، مونتاژ، بازرسی و نگهداری متمرکز کنند.

انجام یک ارزیابی ریسک

هنگامی که شما نیاز به کار در ارتفاع دارید، باید یک ارزیابی ریسک کامل انجام دهید تا مطمئن شوید که تمام خطرات احتمالی را کاهش دهد و به کاهش خطرات ناشی از کار در ارتفاع کمک کند. HSE (مدیریت سلامت و ایمنی) یک رویکرد 5 مرحله ای را برای ارزیابی خطرات کار در ارتفاع توصیه می کند:

 1. به دنبال خطرات مرتبط با سقوط از ارتفاع در اطراف محل کار باشید. افراد باید در چه ارتفاعی کار کنند؟ آنها از چه وسیله ای برای کار در ارتفاع استفاده می کنند. آیا آنها از کلایمر ، بالابر ، نردبان ها، سکوها، داربست ها یا سقف های بدون حفاظ یا شکننده استفاده می کنند؟
 2. بررسی کنید که چه افرادی در معرض خطر ناشی از کار در ارتفاع هستند. چه کسی وارد محل کار می شود؟ آیا آنها در معرض خطر هستند؟ آیا برخی از گروه ها بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند؟ کسانی که از تجهیزات کلایمر یا سایر بالابرها استفاده می کنند آموزش لازم را دیده اند؟
 3. خطرات را در نظر بگیرید. آیا در حال حاضر اقداماتی برای مقابله با خطرات وجود دارد؟ به مناطقی با دهانه های بدون حفاظ یا بدون نرده و پوشش نگاه کنید. آیا بازرسی های منظم انجام می شود؟
 4. اگر پرسنل و افراد زیادی دارید ، یافته های خود را ثبت نمائید و به طور مرتب ارزیابی را مرور کنید.
 5. اگر تغییرات قابل توجهی رخ داد، مطمئن شوید که اقدامات احتیاطی همچنان برای مقابله با خطرات کافی است.

چه کارهایی برای کاهش خطرات کار در ارتفاع باید انجام داد؟

هنگامی که خطرات را ارزیابی کردید، باید آنها را کاهش دهید. انجام این کار بسیار به نوع خطراتی که شناسایی کرده اید بستگی دارد، بنابراین نمی توان هر رویکردی را که ممکن است در پیش بگیرید، پوشش داد، اما باید در نظر بگیرید:

 • در صورت امکان از کار در ارتفاع خودداری کنید
 • جلوگیری از سقوط با استفاده از تجهیزات مناسب شامل تجهیزات حفاظت فردی و جمعی و تجهیزات دسترسی مناسب مانند خرید کلایمر یا اجاره کلایمر برای مدت و ارتفاع کار
 • به حداقل رساندن فاصله (و عواقب) سقوط با استفاده از تجهیزات مناسب، از جمله تجهیزات دسترسی و مهار
 • محافظت از افراد روی زمین با استفاده از حفاظ ها، هشدارها و مناطق خطرناک در اطراف محل کار در ارتفاع
 • ارزیابی پایداری و وضعیت هر سطحی که باید روی آن کار شود و استفاده از تجهیزات دسترسی مناسب در صورت نامناسب بودن سطح
 • اطمینان از پایداری، مناسب بودن و نگهداری مناسب تجهیزات دسترسی در حال استفاده
 • به تعویق انداختن کار در صورت لزوم – برای مثال، اگر شرایط آب و هوایی به گونه ای است که کار ایمن نخواهد بود، به جای تلاش برای کار کردن، آن را به تعویق بیندازید.
 • اطمینان از اینکه همه کارگران باتجربه هیتند. این معمولاً به این معنی است که آنها آموزش مناسب برای کار در ارتفاع (IPAF و PASMA، به طور کلی) و همچنین هر گونه آموزش مورد نیاز برای کار خاصی را که در حال انجام است را تکمیل کرده اند.

در پایان

کاهش خطرات ناشی از کار در ارتفاع ، باعث می شود تا پرسنل با ایمنی و امنیت بیشتر و آسودگی خاطر بیشتری کار کنند. خرید یا اجاره کلایمر یکی از پیشنهاداتی است که شرکت توسعه عمران داتام  برای تمامی پروژه ها و سایت های ساختمانی و ساخت و ساز دارد. زیرا کلایمر ها از ایمنترین و سریعترین راههای صعود به ارتفاع هستند که باعث می شود تا کار در ارتفاع تجربه ای عالی باشد. برای خرید یا اجاره کلایمر می توانید با شماره 09122129034 در تماس باشید و یا به سایت https://omrandatam.com مراجعه نمائید.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *