کلایمر چیست؟ هرآنچه باید در مورد Climber ها بدانید

کلایمر چیست

یکی از چالش‌های ساختمان‌های بلند، سدها، پل‌ها، سیلوها، مخازن نفت و سایر بناهای مرتفع، دسترسی به فضای محیطی آن‌ها است. ارتفاع بالا باعث می‌شود تا در زمان انجام فعالیت‌های مختلفی مانند تعمیر و نگهداری، نظافت، نقاشی، نماسازی و … دسترسی به بخش‌های مختلف فضای بیرونی چنین بناهایی نیاز به ابزارهایی به نام کلایمر داشته باشد. کلایمر روش بسیار کم هزینه‌تر و ایمن‌تری نسبت به داربست است و از طرفی نیاز همه ساختمان‌های بلند مرتبه محسوب می‌شود. در ادامه همراه عمران داتام باشید تا بیشتر با کلایمر و کاربردهای آن آشنا شویم.

کلایمر چیست؟ بالابرهایی با کارایی فوق العاده در ساختمان‌های بلند

برج‌ها و آسمان خراش‌های امروزی ارتفاع بسیار زیادی دارند و این موضوع کار نگهداری از فضای محیطی آن‌ها را بسیار دشوار می‌کند. دستگاه کلایمر (Climber) برای حل این مشکل اختراع شده است. بیش از صد سال است که انواع دستگاه‌های کلایمر مکانیکی و برقی برای دسترسی به فضاهای محیطی ساختمان‌های بلند مرتبه مورد استفاده قرار می‌گیرند و از جمله لوازم ضروری برای هر برج، سد، سیلو، مخازن نفت و سایر بناهای بزرگ مرتفع هستند.

بدون Climber ها عملاً انجام بسیاری از کارهای مهم مانند نگهداری، تعمیر و نظافت فضاهای محیطی ساختمان‌های بلند مرتبه امکان پذیر نبود. این دستگاه‌ها علاوه بر کمک به دسترسی کارگران به بخش‌های مختلف ساختمان‌های بلند برای جا به جایی وسایل کوچک مانند دستگاه فوم بتن کوچک برای تعمیرات نمای ساختمان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از کلایمر برای دسترسی به فضاهای محیطی سازه‌ها

کاربردهای کلایمر، دسترسی ساده به نقاط ساختمان‌های بلندمرتبه

دستگاه‌های کلایمر کاربردهای بسیار مهمی در نگهداری از نمای ساختمان‌ها دارند. تمیز نگه داشتن نمای برج‌ها و ساختمان‌های بلند از جمله موضوعات چالشی است که با کمک کلایمر ها به یک کار ساده و کم هزینه تبدیل می‌شود. مهم‌ترین کاربردهای کلایمر شامل موارد زیر می‌شود:

  • دسترسی به نمای ساختمان‌های بلند
  • تعمیر و نگهداری
  • نظافت
  • نقاشی
  • نصب کامپوزیت پنل
  • بازسای نمای سازه‌های بلند مرتبه

انواع کلایمر؛ از بالابرهای دستی تا کلایمرهای برقی

به طور کلی کلایمر ها به دو نوع دستی (مکانیکی) یا برقی تقسیم می‌شوند. هر یک از انواع کلایمر دارای کاربردهای مختلفی هستند اما به طور کلی به دلیل سهولت در استفاده از کلایمر برقی، این نوع از بالابرها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با انواع این دستگاه‌ها که اصولاً به عنوان دستگاه جایگزین داربست شناخته می‌شوند، بیشتر آشنا خواهیم شد.

آموزش نحوه نصب کلایمر

کلایمر مکانیکی؛ نمونه ساده کلایمرها

کلایمر مکانیکی یا دستی از نوع ساده بالابرهای جایگزین داربست هستند که در آن‌ها حرکت سبد با نیروی دست انجام می‌گیرد. کارگران با چرخاندن وینچی که به سیم‌های نگهدارنده بالابر متصل است، کلایمر را به حرکت در می‌آورند. با کمک نیروی دست و چرخاندن وینچ می‌توان به بالا و پایین حرکت کرد.

معمولاً کلایمر های مکانیکی قابلیت حرکتی عرضی به سمت چپ و راست را ندارند و از طرفی دشوار بودن کار با آن‌ها باعث می‌شود تا در ساختمان‌های با ارتفاع زیاد نتوان از آن‌ها استفاده کرد. با این حال می‌توان از نمونه‌های بزرگ آن برای ارتفاع کم یا دسترسی به طبقات محدود استفاده کرد و حتی از کلایمرهای دستی بزرگ برای حمل دستگاه‌هایی مانند دستگاه فوم بتن کارفرما نیز استفاده می‌شود.

کلایمر برقی؛ پر استفاده ترین نوع بالابر جایگزین داربست

کلایمر برقی نوع دیگری از بالابرهای جایگزین داربست برای نگهداری از نمای ساختمان‌های بلند مرتبه است که با کمک سیستم الکترو موتور کار می‌کند. در این نوع از کلایمر یک سیستم موتور برقی کار بالا و پایین بردن سبد را انجام می‌دهد و کارگران می‌توانند با استفاده از کلیدهای مخصوص به هدایت کلایمر بپردازند. کار با یک کلایمر برقی معمولی بسیار ساده‌تر از کلایمر های مکانیکی است و هدایت آن‌ها در جهت‌های مختلف امکان پذیر است.

کلایمر مونوریل، یکی از انواع کلایمرها

نحوه نصب کلایمر چگونه است؟

در اکثر پروژه‌های مربوط به ساختمان‌های بلند می‌توان از کلایمر ها استفاده کرد و تقریباً محدودیتی برای نصب آن‌ها وجود ندارد. فرآیند نصب کلایمر با نصب سازه‌های روی بام شروع می‌شود. این سازه‌ها شامل، سبد به همراه وزنه‌های تعادل، ستون، تیر یا بازوی مربوط به نقاط آویز، خرک تعادل یا تکیه گاه، بکسل های ضد خیز است. علاوه بر این در انواع ریلی باید ریل گذاری نیز روی سقف انجام گیرد. در مرحله بعدی نوبت به نصب سب حمل نفرات کلایمر می‌رسد که شامل جعبه برق، ترمزهای اضطراری، کابل برق، کابل جمع کن، سیستم سنکرونیزور و … است.

در هنگام نصب کلایمر توجه به طول باز و وزنه‌های لازم برای کلایمر اهمیت زیادی دارد. همچنین انتخاب نوع موتور و الکتروگیربکس نیز باید با توجه به ظرفیت دستگاه انجام گیرد. از آن جایی که نصب کلایمر یک کار تخصصی است، توصیه می‌کنیم فرآیند نصب آن را به کارشناسان با تجربه بسپارید.

کلایمر پرتابل و تفاوت آن با سیستم کلایمر ثابت

کلایمر ها به طور کلی به دو گروه مختلف کلایمر پرتابل و سیستم کلایمر تقسیم می‌شوند. کلایمر پرتابل قابلیت استفاده موقت یا انتقال به ساختمان‌های دیگر را دارد. به این ترتیب بعد از پایان کار می‌توان دستگاه را جم آوری و به انبار منتقل کرد. اما سیستم کلایمر با توجه انواع مختلف آن مانند مونو ریل، ماشین روف و تلسکوپیک، روی سقف ساختمان‌ها نصب می‌شوند و دائمی هستند. کلایمر های پرتابل همانند سایر دستگاه‌های پرتابل پر کاربرد همچون دستگاه فوم بتن منو پمپ نیسانی می‌توانند در پروژه‌های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند و معمولاً برای نماسازانی که روی پروژه‌های مختلفی کار می‌کنند بهترین گزینه هستند. از طرف دیگر هر ساختمان بلند مرتبه‌ای به یک سیستم کلایمر نیاز دارد.

انواع سیستم کلایمر و کاربردهای هریک از آن‌ها

سیستم کلایمر به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که معمولاً آن‌ها را بر اساس نحوه نصب روی بام و کاربردهای آن‌ها تقسیم بندی می‌کنند. در اینجا با مهم‌ترین سیستم‌های کلایمر آشنا می‌شویم:

سیستم مونو ریل

سیستم مونو ریل (Mono Rail) نوعی از سیستم کلایمر است که شامل ریل‌هایی در دور تا دور ساختمان می‌شود. با کمک این سیستم می‌توان روی یک ریل که دور ساختمان کشیده شده است، به صورت افقی حرکت کرد. ممکن است سیستم مونور ریل دستی یا برقی باشد. دستگاه‌های ریل کشی سیستم مونو ریل خود به دو دسته زیر تقسیم می‌شود که کاربردهای مختلفی در پروژه‌های متفاوت دارند:

  • Wall Mounted Bracket (نصب روی نمای ساختمان)
  • Roof Mounted Boackets (نصب روی کف بام)

سیستم Free Standing

این سیستم یک ماشین روف (Machine Roof) است که قابلیت حرکت افقی روی پشت بام با کمک یک ماشین چرخدار را دارد. این ماشین چرخ دار، دارای بازوهایی است که کل پلت فرم کلایمر از آن در سطح نما آویزان می‌شود

سیستم Rail Machine Roof

با تلفیق ماشین روف و مونو ریل نوع دیگری از کلایمر ها به نام ماشین روف ریلی به وجود آمده‌اند که قابلیت‌های جا به جایی آن‌ها کمی با ماشین روف ها متفاوت است و در پروژه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیستم تلسکوپیک

بر خلاف سایر انواع سیستم کلایمر که معمولاً مسیر حرکت و ریل گذاری روی سقف در کناره‌ها انجام می‌گیرد، سیستم تلسکوپیک در نقطه مرکزی روی بام نصب می‌شود. این سیستم علاوه بر قابلیت حرکت به چپ و راست، قابلیت حرکت به جلو و عقب را دارد. در ساختمان‌هایی که نمای آن‌ها تخت نیست و حرکت ساده بالا و پایین کلایمرها امکان دسترسی ه نقاط مختلف فضای محیطی را امکان پذیر نمی‌کند از سیستم‌های تلسکوپیک استفاده می‌شود.

عمران داتام، ارائه کننده بهترین کلایمرها

در این مقاله سعی کردیم به سؤال کلایمر چیست پاسخ دهیم و با کاربردهای این دستگاه آشنا شویم. همه ساختمان‌های بلند مرتبه برای نگهداری از نما، انجام تعمیرات و دسترسی به فضاهای محیطی نیاز به دستگاه کلایمر دارند. همچنین در بسیاری از پروژه‌ها کلایمر ها بهترین گزینه به جای داربست‌های پر هزینه هستند. شما می‌توانید از شرکت معتبر عمران داتام انواع کلایمرها را خریداری یا اجاره کنید و از این طریق هزینه‌های خود را به شکل قابل توجهی کاهش دهید. برای تهیه این دستگاه‌های پرکاربرد همین حالا با شماره 02176218992 تماس بگیرید. همکاران ما در بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *