کلایمر چیست و دقیقا به چه نوع سازه ای کلایمر میگوییم


کلایمر چیست؟

حتما شما هم در طول روز یا در محل کار اصطلاح‌های معماری و ساختمانی زیادی را می‌شنوید. این اصطلاحات که معمولا انگلیسی هستند را بسیاری از ما نمی‌شناسیم. در حالی که اطلاع از معنا و مفهوم این کلمات هم اطلاعات عمومی ما را بالا می‌برد و هم باعث می‌شود (اگر در حوزه ساخت و ساز کار می‌کنیم)، تسلط بیشتری روی شغلمان داشته باشیم. کلایمر یا بالابر یکی از همین اصطلاحات است که در این مطلب آن را بیشتر می‌شناسیم. کلایمرها یکی از اصلی‌ترین اجزای هر پروژه ساختمانی هستند که بودنشان باعث راحتی و سرعت در کار خواهد شد.

 

دقیقا به چه نوع سازه‌ای کلایمر می‌گوییم

دستگاه کلایمر، به زبان ساده می‌تواند نوعی آسانسور باشد. اما یک آسانسور متفاوت! کلایمر یاclimber  یک نوع بالابر نفربر است که در مناطق عمرانی و ساختمان‌های در حال ساخت، به دسترسی کارکنان و کارگران کمک می‎کند. با کلایمر، افراد می‎توانند به نمای ساختمان‌های بلند دسترسی داشته باشند، به راحتی از سدها و پل‌ها بالا بروند و روی مخازن نفت و سیلوها تسلط کامل داشته باشند. گاهی نصب نما یا ایجاد تغییرات جزئی در قسمت‌های بالایی ساختمان، تنها با کلایمرها ممکن خواهد بود. در ساختمان‌های نوساز می‌شود دستگاه کلایمر را جایگزین داربست نما کرد.

 

کاربردهای دستگاه کلایمر چیست؟

کلایمر در ساخت و ساز کاربردهای زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها ایجاد دسترسی برای عوامل ساخت و ساز است، یعنی دسترسی به نمای ساختمان‌های بلند و انجام عملیات ساختمانی در آن‎ها. کلایمرها در این موارد به ما کمک می‎کنند:

تعمیر و نگهداری

نظافت

نقاشی

نصب کامپوزیت پنل

بازسازي و نماسازي ساختمان‌ها یا سازه‌های بسیار بلند

 

کلایمر چطور کار می‌کند؟

دستگاه کلایمر توسط موتورهای وینچی با سیم بکسل به دو پایه وصل می‌شود تا به خوبی سر جایش باقی بماند. این دو پایه نگهدارنده در بالای ساختمان، توسط چهار سیم بکسل به موتورهای وینچی داخل سبد بالابر متصل می‎شوند. برای رعایت ایمنی، دستگاه کلایمر در داخل موتورهای خودش ترمز اضطراری دارد و علاوه بر این، چند سیم بکسل جداگانه به این ترمزها وصل شده‎اند تا سقوط، دستگاه را تهدید نکند. کلایمر یک دستگاه نسبتا بی‌خطر برای کارکنان ساخت و ساز محسوب می‌شوند. در کلایمرهای مکانیکی، حرکت سبد بالابر با دست انجام می‎شود.

افراد باید وینچ را (که به سیم‌های نگهدارنده متصل است) بچرخانند تا کلایمر شروع به حرکت کند و به بالا یا پایین هدایت شود. کلایمرهای برقی اما با سیستم الکتروموتور بالا و پایین می‌روند و به همین دلیل کاربردشان نسبت به انواع مکانیکی خیلی گسترده است. کلیدهای مخصوص حرکت‎دهنده این دستگاه را حرکت می‎دهند و دستگاه کلایمر برقی برای ساختمان‎ها و برج‌های بلند، هیچ محدودیتی در استفاده ندارد.

 

انواع کلایمرها را بیشتر بشناسیم

کلایمرها را به شکل کلی می‌شود به دو دسته کلایمرهای پرتابل و سیستم کلایمر تقسیم کرد. در این قسمت هر دو این موارد را به شکل کامل بررسی می‌کنیم:

کلایمر پرتابل: همان طور که از اسم این دستگاه کلایمر مشخص است، می‌شود به راحتی آن را جمع‌آوری و مونتاژ کرد و بعد از اتمام کار به جای دیگری برد. این کلایمرهای قابل حمل را می‌شود به شکل دائم یا موقت در یک پروژه ساختمانی استفاده کرد. تجهیزات قابل مونتاژ و دمونتاژ کلایمرهای پرتابل این‌ها هستند:

 

 1. سازه هاي روي بام :

سبد ، وزنه‌های تعادل

ستون

تير يا بازوي مربوط به نقاط آويز

خرك تعادل يا تكيه‌گاه

بكسل‌هاي ضدخيز

 1. سبد حمل نفرات کلایمر

الكتروگيربكس و جعبه برق

ترمزهاي اضطراري يا Safety Brakes

كابل برق

سيم‌هاي بكسل كه از سازه‌هاي بام آويزان مي‌شوند

سيستم سنكرونيزور

سيستم قطع برق در ارتفاع معين

سيستم اضافه بار

 

سیستم کلایمر:  دستگاه کلایمر نوع سیستم، در واقع برخلاف کلایمرهای پورتابل ثابت هستند.

این دستگاه‌ها برای آسمانخراش‌ها یا ساختمان‎های خیلی بلند طراحی می‌شوند، چون هر کدام از این ساختمان‌ها ویژگی‌ها و خصوصیات خودشان را دارند و نمی‌شود یک دستگاه ثابت کلایمر را برای همه‌شان مونتاژ و استفاده کرد. سیستم کلایمر می‏تواند در سه محور عمودی، افقی و مورب در ساختمان حرکت کند. سیستم کلایمرها خود انواع مختلفی دارند:

 • سیستم کلایمرهای مونو ریل یا Mono Rail: این کلایمرها دور تا دور ساختمان ریل‌کشی شده و با ترولی به صورت برقی یا دستی در سطح افقی دور تا دور ساختمان حرکت می‌کنند، چیزی شبیه به ریل‌های عادی.
 • سیستم کلایمرهای ماشین روف: حرکت افقی این کلایمرها، توسط یک ماشین چرخ‌دار که بر روی بام حرکت می‌کند تامین می‌شود. پلت‌فرم این کلایمر از بازوهای نصب شده روی این ماشین و روی سطح نما آویزان خواهد بود.
 • سیستم کلایمرهای ماشین روف ریلی: این کلایمرها ترکیبی از دو نوع اول و دوم هستند.
 • سیستم کلایمرهای تلسکوپیک: این سیستم‏ها روی یک نقطه مرکزی روی سقف (مرتفع‌ترین قسمت ساختمان) نصب شده و به صورت تلسکوپی به چهار جهت حرکت می‎کنند.

 

عمران داتام، تامین‌کننده کلایمرهای باکیفیت

از گروه توسعه عمران داتام می‌توانید انواع تجهیزات ساختمانی را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید. بالابرها و کلایمرها تنها دو دسته از انواع محصولات ما هستند، برای دیدن تمام خدمات و محصولات به این صفحه مراجعه کنید. امکان اجاره کلایمر (تا هر مدتی که به آن نیاز داشته باشید) و همچنین خرید این دستگاه برای شما فراهم است، برای اجاره یا خرید یا اطلاع از قیمت کلایمر، کافی است با یکی از شماره‌های ما تماس بگیرید یا به صورت حضوری به آدرس شرکت مراجعه کنید. تمام اطلاعات تماس را می‏توانید در صفحه تماس با ما پیدا کنید.

 

کلایمر اجاره‌ای برای راحتی شما در پروژه‌های کوتاه‏مدت

اجاره کلایمر برای پروژه‌هایی که سریع به پایان می‏رسند یا نیاز به تعویض مداوم تجهیزات دارند گزینه بهتری محسوب می‌شود. کلایمر اجاره‌ای شما از این اجزا تشکیل می‏شود:

 1. وینچ‌های بالابر
 2. سبد یا کابین نفربر (قابل تغییر از 1 متر تا 6 متر)
 3. سازه‌های مهارکننده (سبد، وزنه، دستک‌ها و خرک‌ها)
 4. ترمز اضطراری (ترمز پاراشوتی)
 5. تابلو برق برای کنترل با قطع کن اضطراری

 

برای اطلاع از قیمت کلایمر و سفارش کلایمر اجاره‌ای خود می‌توانید با شماره‌های ما تماس بگیرید.

 

قوانین جهانی استفاده از کلایمر

در قوانین بین‌المللی، استفاده از داربست برای ساختمان‌های بالای پنج طبقه غیرقانونی است و امنیت لازم را برای کارگران تامین نمی‌کند. با این وجود به دلیل عدم رعایت قوانین و کمبود بودجه، هنوز خیلی از ساختمان‌های بالای پنج طبقه در گوشه و کنار کشور از داربست استفاده می‌کنند.

تمام کارکنان باید قبل از استفاده از کلایمر، استفاده از آن را یاد بگیرند و طناب، دستکش و کلاه ایمنی و کمربند مخصوص کار در ارتفاع را دریافت کنند.  نصب، راه اندازی و آموزش استفاده معمولا توسط شرکت‏‎های ارائه‌دهنده انجام می‌شود و کارگران باید در طی این فرایند حضور داشته باشند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *