انواع کلایمر

کلایمر یا بالابر ها تجهیزاتی هستند ، جهت دسترسی سریع و آسان به ارتفاعات و بلندی در انواع ساخت و سازها از جمله ساختمان سازی، پل ها، سدها ، سیلوها و دکل های نفتی و همچنین نظافت و شست و شوی نمای ساختمان و شیشه ها به کار برده می شود. اجاره کلایمر یا خرید کلایمر و به طور کلی استفاده از کلایمر امروزه کاربرد گسترده تری پیدا کرده است و جایگزین مناسب و ایمنی برای داربست های فلزی شده است.

انواع کلایمر ها

کلایمر نوعی بالابر است که دارای یک سبد مخصوص به طول 2 تا 6 متر می باشد. دستگاه کلایمر ، با دارا بودن استانداردهای بین المللی ، به واسزه برخورداری از ایمنی بالا ، دارای عملکرد و کارایی فوق العاده ای می باشد و از هر لحاظ چه اقتصادی و چه ایمنی و راحتی مورد توجه قرار گرفته است و به دلیل نصب راحت و آسان و سرعت بالا ، به افزایش سرعت کار و بهره وری نیز کمک بسیاری کرده است. کلایمر ها از یک محفظه فلزی و یک موتور و قطعاتی برای نصب تجهیزات در کنار یکدیگر ساخته و تولید می شود. کلایمر ها توسط موتورهای وینچی که با سیم بکسل مخصوص به پایه های نگهدارنده آن وصل شده حرکت می کند و دارای ترمز اضطراری نیز می باشد. کلایمر ها در انواع مختلفی تولید می شوند که عبارتند از:

 • کلایمر برقی
 • کلایمر مکانیکی
 • سیستم مونوریل
 • سیستم ماشین روف

هر یک از این دستگاه های کلایمر دارای اجزاء و قطعات مختلفی است و در مکان ها و پروژه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد ، اما به طور کلی کارایی و کاربرد آنها یکسان است و تمامی آنها برای راحتی و آسایش و ایمنی و افزایش سرعت کار کمک می نمایند. کلایمر ها هم به صورت دستی و هم به صورت برقی ساخته می شوند. همچنین از لحاظ حرکتی نیز به صورت عمودی و به صورت جانبی حرکت می کنند. اجاره کلایمر یا خرید کلایمر با توجه به نوع سازه، ارتفاع سازه و نوع سختی و سنگینی مصالح انتخاب می شود. برخی از کلایمر ها با حرکت عمودی، پایه های دستگاه در بالای دستگاه قرار می گیرد و به وسیله سیم بکسل به موتور وینچی داخل سبد متصل شده و دستگاه در مسیر عمودی حرکت می کند. در برخی دیگر از کلایمر ها، ریل هایی تعبیه شده است کهکه از بالای ساختمان به پایین نصب شده و به وسیله مهارهایی به بدنه سازه متصل می شوند و دستگاه بروی این ریل ها به حرکت در می آید. این نوع از کلایمر ها دارای سیستم امنیتی بیشتری هستند.

انواع کلایمرکلایمر برقی

کلایمر های برقی دارای ظرفیت های مختلفی جهت حمل بار می باشند . در کلایمرهای فوق سیستم سنکرونیزور (Anti tilt) سیستم قطع برق در ارتفاع معین (Top Limit Switch) ، سیستم اضافه بار (Over load) ، کابل جمع کن (Winders) و … در نظر گرفته شده است. مشخصات فنی کلایمر برقی عبارتند از :

 • آزمایش بار %25+
 • وزن کابل به ازای طول واحد 22 کیلوگرم بر متر
 • دمای محیطی قابل تحمل دستگاه 20- تا 60 + درجه سانتیگراد
 • وزن خالص دستگاه 42 کیلوگرم
 • ظرفیت تحمل وزن هر بالابر 500 کیلوگرم
 • قطر کابل مورد استفاده 8 میلی متر
 • سرعت جابحایی سبد بالابر در دقیقه 10 متر

از مزایای خرید یا اجاره دستگاه کلایمر برقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلید ترازکننده دستگاه
 • کلید قطع اضطراری برق
 • چراغ سیگنال اضافه بار
 • قابلیت افزایش طول (سطح کار) تا 24 متر
 • ظرفیت مفید تا 1000 کیلوگرم
 • قابلیت مونتاژ و دمونتاژ سریع

کلایمر مکانیکی

کلایمر مکانیکی یا همان کلایمر دستی با سیستم کنترل دستی و با رعایت تمام نکات ایمنی طراحی شده است. کلایمر دستی یا مکانیکی برای سازه های با ازتفاع کم مورد استفاده قرار می گیرد. از کلایمر های دستی جهت نماکاری، رنگ کاری و نظافت که به صورت متحرک و ثابت طراحی شده است ، استفاده می شود. این نوع کلایمر ها توسط سیم بکسلی فولادی به قطر 8 سانتی متر در محل مورد نظر نصب و استفاده می شود.با توجه به اینکه قیمت کلایمر مکانیکی که از نظر اقتصادی بسیار به صرفه و منطقی است، متخصصین بسیاری از این دستگاه برای پشیگیری از خطرات احتمالی بخصوص در ساختمان هایی با ارتفاع کم استفاده می کنند.

سیستم ماشین روف

سیستم‌های روف کار به دستگاهی می‌گویند که برای دسترسی به قسمت‌های مختلف نما ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. روف‌کار برای دسترسی به نمای ساختمان‌های مرتفع و آسمان خراش بهترین انتخاب است و انجام پروژه را برای افراد ایمن و سهل می‌کند. روف کار معمولا در بلندترین ارتفاع ساختمان نصب می‌شود و روی ریل‌های فولادی، ریل‌های لوله‌ای، راهرو‌ها و کوریدور‌های بتنی حرکت می‌کند. برای استفاده از این دستگاه ابتدا ریل را در کف پشت بام ساختمان نصب می‌کنند تا روف کار روی آن حرکت کند.

سیستم مونوریل

سیستم‌ پیشرفته مونوریل بهترین راه حل برای دستیابی به سطوح زیر طاقچه‌ها، برآمدگی پل‌ها، سقف‌های شیب‌دار و فضاهای داخلی بوده که امروزه در بسیاری از نقاط دنیا حتی کشور عزیز خودمان مورد استفاده قرار گرفته است. سیستم مونوریل (Mono Rail) نوعی کلایمر است که در دور تا دور ساختمان نصب می‌شود. این سیستم شامل ریل‌هایی است که دور ساختمان کشیده می‌شوند و کابین مونوریل به صورت افقی روی آن حرکت می‌کند. همچنین این سیستم قابلیت حرکت در مسیرهای شیبدار را دارد و در نمونه‌های مختلف موجود است.

انواع کلایمر

سخن پایانی

انواع کلایمر با توجه به نوع کاربری و سایزهای آنها برای کارها و پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. کلایمرها با ایجاد ایمنی و آسایش و راحتی و همچنین با توجهد به اینکه سرعت کار را افزایش می دهند، بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند. علاوه بر این موضوع، شرکت توسعه عمران داتام علاوه بر فروش کلایمر با اجاره کلایمر، هزینه های شما را کاهش می دهد و در برابر ایمنی و امنیت شما و پرسنل را افزایش داده و با بالا بردن سرعت انجام کار، پروژه را سریعتر به مرحله پایانی می رساند.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *