علت نشست فوم بتن چیست؟


مهندسان برای انواع ساخت و سازها دائماً شیوه‌ها، دستورالعمل‌ها و استفاده از مصالح خاصی را توصیه می‌کنند. مصالح مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده کیفیت هر ساخت و سازی است. فوم بتن به‌عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی شناخته می‌شود. فوم بتن به دلیل قیمت به‌صرفه‌ای که دارد محبوبیت بسیاری پردا کرده است و برای کفسازی، ساخت دیوار‌های بلند، ساخت دیوار‌های باربر، بلوک‌های پیش ساخته و دیوار‌های جدا‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. فوم بتن در چگالی‌های مختلفی ساخته می‌شود و کاربردهای متفاوتی دارد. توجه داشته باشید که اگر در ساخت و سازها از فوم بتن استاندارد‌ها استفاده نشود، به مرور زمان نشست می‌کند؛ به همین دلیل این مقاله نوشته شده علت نشت فوم بتن را به‌طور کامل بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

فوم بتن چیست

فوم بتن چیست؟ اجزای تشکیل‌دهنده فوم بتن را بهتر بشناسید!

فوم بتن از دوغاب سیمانی و فوم (حباب هوا) تشکیل شده است. در واقع برای ساخت فوم بتن از سه ماده استفاده می‌شود. سیمان، آب و پروتئین یا رزین که نقش عامل کف‌زا را در اینجا بازی می‌کند. در حین ساخت فوم بتن سیمان نقش اتصال‌دهنده را داشته و رزین و آب را در کنار هم در قالب خاصی نگه می‌دارد. هنگامی که در ملات حباب‌ها به دام می‌افتند می‌توان بتنی با چگالی پایین را ساخت. امروزه فوم بتن با نام‌ها دیگری از جمله بتن سبک، بتن اسفنجی، بتن هوادار و بتن کفی نیز شناخته می‌شود. اگر پیمانکار هستید، پیشنهاد می‌کنیم که برای پروژه‌های ساختمانی خود از فوم بتن ساز استفاده کنید، قیمت دستگاه فوم بتن بسیار مقرون به‌صرفه است و هزینه‌های ساخت و ساز را به مراتب کاهش می‌دهد.

کفسازی با استفاده از فوم بتن

در چه حالت فوم بتن نشست می‌کند؟

برای ساخت فوم بتن باید استاندارد‌هایی که در این زمینه وجود دارد رعایت شود تا فوم بتن با چگالی مشخص تولید شود. چنانچه دستگاه تولید فوم بتن با ایراداتی همراه باشد ممکن است فوم بتن کیفیت مطلوبی نداشته باشد و به مرور زمان نشست کند. به همین دلیل اگر پیمانکار یا شخصی هستید که می‌خواهید ساختمان خود را با فوم بتن بسازید مطمئن شوید کارگروهی که برای خانه‌سازی انتخاب کرده‌اید از دستگاه فوم بتن ساز استانداردی استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که فوم بتن زمانی که به‌صورت کامل خشک می‌شود 20 درصد سایز آن کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل باید هنگام ساخت دیوار‌های بلند یا بلوک‌های پیش ساخته به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید.

فوم بتن استاندارد

فوم بتن خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ از نشست فوم بتن پیشگیری کنید

در ساخت‌و‌ساز اگر به کیفیت مواد و مصالح ساختمانی که استفاده می شود، توجه نکنیم در ادامه خسارت‌های سنگینی را متحمل خواهیم شد. برای اینکه از نشست فوم بتن پیشگیری کنیم بهتر است که با ویژگی‌های فوم بتن خوب و باکیفیت آشنا شویم.

1.      فوم بتن استاندارد وزن پایینی دارد؛ تخریب کمتر در هنگام وقوع زلزله!

فوم بتن استاندارد وزن کمی دارد. به دلیل اینکه به مرور زمان دیوار ترک برندارد و از طرفی نیز ساختمان نسبت به زلزله مقاوم‌تر شود استفاده از فوم بتن سبک الزامی است. چراکه هر چه وزن فوم بتن بالاتر باشد در هنگام وقوع زلزله بنا ناپایدارتر است و تخریب بیشتری را به همراه خواهد شد. به همین دلیل الزامی است که برای ساخت و ساز از فوم بتن استانداردی استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دستگاه‌های فوم بتن ساز استاندارد  پیشنهاد می‌کنیم که مقاله معرفی دستگاه فوم بتن تحت فشار نیسانی را مطالعه کنید.

2.      فوم بتن باید طبق استاندارد تولید شود؛ دقیق بخرید!

برای تولید فوم بتن بادوام باید از سیمان طبق استانداردی که وجود دارد استفاده کنیم؛ چراکه انواع فوم بتن با چگالی‌های متفاوتی ساخته می‌شود و در هر نوع میزان سیمان در فوم بتن به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ به همین دلیل باید برای هر مکانی باتوجه به مقاومت فشاری که دارد از فوم بتن خاصی استفاده کرد. به‌طور مثال برای واحد‌های مسکونی مقاومت فشاری 12 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و برای پارکینگ25 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

3.      فوم بتن استحکام و دوام بالایی دارد؛ از تکرار پیشگیری کنید!

فوم بتن باکیفیت باید استحکام، دوام و مقاومت بالایی داشته باشد. چراکه اگر از فوم بتن پفکی استفاده شود باید از ملات بیشتری استفاده کرد و و قبل از اجرای سنگ، سرامیک و کاشی دوباره باید کف سازی را تکرار کرد؛ چراکه فوم بتن پفکی مناسب کف سازی نیست! در هر مرحله از ساخت و ساز باید به نکات ایمنی توجه کنیم که در فرایند اجرای پروژه ساختمانی آسیبی به شخصی وارد نشود؛ به خصوص برای پروژه‌هایی که کلایمر استفاده می شود باید حتما  توجه داشته باشیم که نکات ایمنی استفاده از کلایمر رعایت شده باشد.

4.      فوم بتن باکیفیت افت سطحی ندارد و نشست نمی کند!

فوم بتن خوب نباید افت سطحی داشته باشد. اگر از فوم بتن غیراستاندارد استفاده شود 2 تا 3 سانتی‌متر نشست می‌کند! به همین دلیل هنگامی‌که می‌خواهیم کف را با سنگ تکمیل کنیم، به 3 تا 6 سانتی متر ملات نیاز داریم که هزینه‌ها را به مراتب بالا می‌برد و صرفه اقتصادی ندارد.

5.      فوم بتن جذب آب متعادلی باید داشته باشد

فوم بتن مرغوب جذب آبی معادلی 22 درصد دارد که در این صورت چسبندگی ملات به سنگ و کف بسیار مطلوب و بادوام خواهد بود. اما اگر فوم بتن جذب آب متعادلی نداشته باشد به درستی خشک نمی شود و در ادامه چسبندگی مناسبی نخواهد داشت.

قیمت فوم بتن آماده چقدر است؟ قبل از خرید رایگان مشاوره بگیرید!

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت دستگاه فوم بتن باید با شرکت عمران داتام تماس بگیرید چراکه قیمت دستگاه‌ها باتوجه به ویژگی‌ها و امکاناتی که دارند متفاوت است. به همین دلیل اگر پیمانکار هستید و برای توسعه کسب و کار خود به دستگاه تولید فوم بتن نیاز دارید با کارشناسان عمران داتام به شماره تلفن 76218992-021 تماس بگیرید و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

عامل کفزا از مواد اصلی تشکیل دهنده فوم بتن

عمران داتام بزرگ‌ترین تولید‌کننده انواع دستگاه‌های فوم بتن در ایران

در این مقاله علت نشست فوم بتن را به‌طور کامل بررسی کردیم. برای ساخت خانه‌های امن و بهینه‌تر مهندسان استفاده از مصالح استاندارد و راهکار‌های جدید همچون فوم بتن سبک را پیشنهاد می‌کنند.  فوم بتن به دلیل قیمت به‌صرفه و ایمنی بالایی که ایجاد می‌کند طرفداران داشته و  در برابر صدا، حرارت، حشرات و رطوبت مقاومت بالایی دارد. اگر می‌خواهید ساخت و ساز‌های‌تان با نشست همراه نشود باید از دستگاه‌های فوم بتن ساز استانداردی استفاده کنید. در این راستا شرکت عمران داتام بزرگ‌ترین تولید‌کننده انواع دستگاه تولید فوم بتن در ایران است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان مجرب عمران داتام تماس بگیرید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *