آسانسورهای های ساختمانی: معرفی + انواع + کاربرد

در صنعت ساخت و ساز، کلایمر ها و بالابر و آسانورهای ساختمانی، به ابزارهای حیاتی تبدیل شده اند که به سایت های ساخت و ساز، اجازه می دهد مجموعه ای از وظایف ضروری را انجام دهند. یک دستگاه کلایمر یا بالابر ساختمانی یا آسانسور ساختمانی، برای ساخت و ساز می تواند وظایف بی شماری را انجام دهد، مانند انتقال کارگران از یک منطقه به منطقه دیگر و دسترسی به مکان های صعب العبور. همچنین برای جابجایی مواد و تجهیزات به صورت افقی یا عمودی استفاده می شود.

این ابزارهای قدرتمند شامل هر ماشین آلات بالابری مجهز به سکوی هوایی و یک پسوند نصب شده روی وسیله نقلیه است. این طیف از ابزارها شامل کلایمر، بالابر، لیفتراک، بالابر قیچی و بالابر بوم می باشد.

آسانسور ساختمانی

بالابر تجهیزات ساختمانی که به عنوان آسانسور ساختمانی نیز شناخته می شود، یک قطعه ضروری از تجهیزات است که به طور موثر کارگران را جابجا می کند و مواد را به سطوح مختلف هر مکان به بالا و پایین منتقل می کند. انواع مختلف دستگاه های بالابر دارای کاربردها و عملکردهای متعددی هستند:

 • حمل و نقل مواد: بسیاری از انواع بالابر در ساختمان سازی برای جابجایی و حمل و نقل انواع مصالح ساختمانی استفاده می شود. از این ابزارها می توان برای حمل آجر، فولاد، چوب، ماسه، شن، بتن و سایر مصالح ساختمانی در طبقات مختلف که در آنجا مورد نیاز است استفاده کرد.
 • حمل و نقل کارگران: یک دستگاه بالابر برای ساخت و ساز برای انتقال کارگران به سطوح مختلف در یک کارگاه ضروری است. آنها می توانند به تیم شما کمک کنند تا به راحتی به طبقات بالاتر برسند، کارایی کارگران را بهبود بخشند و خطرات آسیب را کاهش دهند. طبق گزارش اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA)، سالانه بیش از 24000 کارگر ساختمانی به دلیل سقوط روی پله ها و نردبان ها مجروح می شوند. علاوه بر این، حدود 36 مورد از این جراحات منجر به مرگ می شود که نشان دهنده ارزش استفاده از آسانسورهای ساختمانی است.
 • حذف زباله: زباله ها و نخاله های ساختمانی را می توان به راحتی با استفاده از انواع بالابرها از مسیر خارج کرد. این امر نیاز به کار دستی را کاهش می‌دهد، که می‌تواند خطرناک باشد زیرا خدمه شما باید مواد سنگین را در سطوح مختلف ساختمان جابجا کرده و حمل کنند.
 • راحتی و کارایی: استفاده از دستگاه بالابر برای ساخت و ساز، حمل و نقل مواد سنگین را راحت تر می کند. همچنین کارایی تیم شما را بهبود می بخشد تا بتوانید کار را به موقع و با بودجه مناسب انجام دهید.
 • حمل و نقل ابزار و تجهیزات: جابجایی ابزارها و تجهیزات در سطوح مختلف می تواند پر زحمت و وقت گیر باشد. با استفاده از انواع مختلف تجهیزات بالابر، تیم شما به جای حمل ابزارهای ضروری برای کار، زمان بیشتری را صرف کار روی پروژه می کند.

بالابرها ابزارهای ضروری در ساخت و ساز و سایر صنایع مشابه هستند. تیم شما از استفاده از انواع مختلف بالابرها مانند قیچی، بوم، مواد، پرسنل و لیفتراک سود می برد.

پارامترهای انتخاب آسانسور ساختمانی

مدیران سایت و تصمیم گیرندگان باید چندین پارامتر را هنگام تعیین انواع مختلف بالابر در تجهیزات ساختمانی مورد نیاز خود در نظر بگیرند. چندین عامل وجود دارد که آنها باید به آنها توجه کنند که شامل موارد زیر است:

 • نوع حرکت

یکی از ملاحظات ضروری، نوع حرکت مورد نیاز در محل کار شما است. نوع بالابر باید با نیازهای تیم شما مطابقت داشته باشد، چه نیاز به جابجایی مواد و پرسنل به صورت افقی یا عمودی در سکوها داشته باشید. به عنوان مثال، اگر شما نیاز به حرکت افقی بر روی یک سکوی سطح دارید، یک بالابر قیچی بهترین تجهیزات برای آن کاربرد خواهد بود. با این حال، اگر شما نیاز دارید که تیم خود را به مکان‌های دورتر منتقل کنید، یک بالابر بوم مناسب‌تر خواهد بود.

 • فضا و وزن

همچنین باید به میزان فضایی که خدمه شما در آن کار خواهند کرد توجه کنید. یک سایت ساخت و ساز در فضای باز به تیم شما مناطق وسیع تری را می دهد تا بتوانید از تجهیزات و آسانسورهای بزرگتر و سنگین تر استفاده کنید. بالابرهای عنکبوتی و گیلاس‌چین‌ها برای این محیط کاری مناسب‌تر خواهند بود. با این حال، هنگام کار در فضاهای کوچک و محدود در یک انبار، شرایط تغییر می کند. شما به ماشین های کوچکتری نیاز خواهید داشت که تحرک بهتری داشته باشند.

 • منبع انرژی

یک دستگاه بالابر برای ساخت و ساز می تواند از منابع مختلف انرژی استفاده کند. برخی از آسانسورها برقی هستند، در حالی که برخی دیگر با بنزین کار می کنند. توجه به این نکته مهم است که بالابرهای برقی در مقایسه با انواع گازسوز آنها گران تر هستند.

بالابرهای برقی برای مکان هایی که تجهیزات و لوازم حساس را در آن کار می کنید مناسب تر هستند. همچنین کار با آنها آسان تر است و می توانند در فضاهای تنگ حرکت کنند. با این حال، فرض کنید که در خارج از منزل کار می کنید و به قدرت بالابر بیشتری نیاز دارید. در این صورت، بالابرهای گازسوز بهترین گزینه برای آن کاربرد خواهند بود.

انواع آسانسور ساختمانی

با تعداد زیادی آسانسورهای هوایی و ساخت و ساز بوم، مدیران سایت می توانند گزینه ها را گیج کننده بدانند. درک عملکرد دستگاه های بالابر تجهیزات ساختمانی مانند کلایمر  ضروری است. ماشین آلات بالابر را انتخاب کنید که با الزامات کار در دست مطابقت دارد. در اینجا برخی از آنها را معرفی می کنیم:

 • مفصل بندی بالابرهای بوم

این نوع از تجهیزات سکوی هوایی دارای یک بازوی قابل خم شدن است که با اتصالات مجهز شده و به یک صفحه چرخان مکانیکی متصل است. آنها همچنین به عنوان بالابر بند انگشتی شناخته می شوند و می توانند از 30 فوت تا 100 فوت به بالا برسند. از آنجایی که بازوی پایه به یک میز گردان متصل است، بالابر بوم مفصلی می تواند کاملاً دایره ای حرکت کند. این مفاصل به بازوها اجازه می دهد تا در جهات مختلف بچرخند و این دستگاه را همه کاره و انعطاف پذیر می کند و به کارگران دسترسی بهتری به مناطق صعب العبور می دهد. این نوع تجهیزات آسانسور برای فضاهای داخلی و محدود مناسب است. این دستگاه می تواند تعداد محدودی کارگر را حمل کند و برای کارهای تعمیر و نگهداری به خوبی کار می کند.

 • بالابرهای بوم تلسکوپی

بالابر تلسکوپی یا مستقیم بوم یک بالابر پلت فرم با طراحی بازوی ساده تر است که می تواند به سمت بالا، پایین و جلو حرکت کند. با توجه به ظاهرشان، برخی از مردم به آنها “چوب بوم” می گویند. این ماشین‌ها برای کارهایی مناسب‌تر هستند که در آن ماشینی با دسترسی طولانی‌تر مورد نیاز است، زیرا بازو می‌تواند بیش از 100 فوت گسترش یابد. بوم های تلسکوپی می توانند یک تا دو کارگر را در یک زمان حمل کنند و برای استفاده در فضای باز طراحی شده اند.

سطل این بالابر معمولا کوچکتر است و برای بلند کردن تجهیزات سنگین نامناسب است. با این حال، بازوی آن فوق العاده بلند است، بنابراین می توانید از آن برای کارهای تخصصی استفاده کنید که یک یا دو کارگر می توانند انجام دهند. بالابرهای تلسکوپی تلسکوپی گازسوز و برقی وجود دارد که گزینه های زیادی برای کاربردهای مختلف در اختیار شما قرار می دهد.

 • بالابر قیچی

این نوع بالابر ظاهری متمایز دارد که شامل یک پلت فرم است که توسط تکیه گاه هایی که به صورت متقاطع چیده شده اند، بالا و پایین می آید. این پلت فرم به اندازه کافی گسترده و بزرگ است تا پرسنل و تجهیزات بیشتری را در خود جای دهد. تکیه گاه های بریس متقاطع قدرت بالابری زیادی را ارائه می دهند.

سکو فقط می تواند بالا و پایین برود و باید در زیر منطقه ای که افراد در آن کار می کنند قرار گیرد. طراحی این آسانسور توانایی آن را برای حرکت در مناطق صعب العبور محدود می کند. با این حال، به کل تیم اجازه می دهد تا در موقعیت های مرتفع به مناطق کاری برسند.

 • لیفتراک تلسکوپی

این ماشین‌ها که به عنوان تله‌هندلر نیز شناخته می‌شوند، برای کاربردهایی که نیاز به ظرفیت حمل و دسترسی بالاتری دارید، مناسب‌تر هستند. بسیاری از مدل ها بازوهایی دارند که می توانند تا 55 فوت یا بیشتر کشیده شوند. اتصال بالابر برای جابجایی مواد و تجهیزات در سایت های ساختمانی مفید است. افزایش ظرفیت رو به بالا و رو به جلو آن را در صورت نیاز به جابجایی مواد و لوازم سنگین در زمین های ناهموار و چالش برانگیز آن را به یک انتخاب کارآمد تبدیل می کند.

 • بالابر عنکبوتی

بالابر عنکبوتی یک دستگاه بالابر سبک وزن و جمع و جور است که برای زمین های ناهموار و ناهموار طراحی شده است. آنها همچنین به عنوان بالابرهای خزنده کوچک شناخته می شوند. با توجه به ساختار باریک آن می توان در فضاهای محدود نیز استفاده کرد. این بالابرها اغلب در ساخت و ساز، نگهداری و محوطه سازی استفاده می شوند.

انتخاب آسانسور ساخت و ساز مناسب

هنگام انتخاب نوع صحیح آسانسور ساختمانی، باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید:

 • شرایط محل کار: سکوی آسانسوری را انتخاب کنید که به بهترین وجه با شرایط سایت مطابقت دارد. برخی از آسانسورها برای زمین های شیب دار یا ناهموار مناسب تر هستند، در حالی که برخی دیگر بر روی سطوح صاف و محیط های داخلی بهترین عملکرد را دارند.
 • سازگاری منبع تغذیه: برخی از سایت ها واحدهای شارژ آسانسور برقی را دارند. اگر راهی برای شارژ آسانسور وجود ندارد، بهتر است از مدل های بنزینی یا دیزلی استفاده کنید.
 • محدودیت های فضایی: برخی از آسانسورها دارای سکوهای عریض هستند، در حالی که برخی دیگر دارای سطل های باریک هستند. با توجه به فضای کاری موجود که خدمه شما در آن کار خواهند کرد، بهترین مدل آسانسور را انتخاب کنید.
  ظرفیت وزنی و نوع حرکت: برخی از بالابرها برای جابجایی بارهای سنگین مناسب تر هستند. در مقابل، سایرین برای عملیات کاری یک یا دو نفره بهترین هستند.

در پایان

ایمنی محل کار یکی از نگرانی های اصلی در تمام عملیات بلند کردن است. هدف شما جلوگیری از حوادث و اطمینان از سلامت و ایمنی خدمه خود در حین کار با تجهیزات بالابر و آسانسور ساختمانی است. اطمینان حاصل کنید که تیم شما به اندازه کافی برای کار با تجهیزات بالابر آموزش دیده است و پروتکل های ایمنی را همیشه در هنگام حضور در محل رعایت می کند.

شرکت مهندسی توسعه عمران داتام ، به عنوان یک شرکت پیشرو و مستقل، با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه ارائه خدمات کلایمر و اجاره کلایمر ، انواع دستگاه فوم بتن ، دستگاه شاتکریت ، دستگاه انتقال مصالح ، دستگاه گچ پاش و غیره فعالیت می نماید. رسالت اصلی شرکت عمران داتام ، ارائه محصولات و تجهیزات عمرانی و ساخت و ساز به روز ، مطمئن ، ایمن با قیمت مناسب و کیفیت بالاست و مشارکت مسئولانه در حفظ سلامت و ایمنی پرسنل و ساخت و سازها دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول و دریافت مشاوره یا ثبت سفارش خرید کافی است ، با شماره ۰۹۱۲۲۱۲۹۰۳۴ تماس بگیرید.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *