مقایسه فوم بتن و پوکه


مقایسه فوم بتن و پوکه

در این بخش، به مقایسه هزینه های اجرای کفسازی، بوسیله دو روش سنتی (پوکه) و روش نوین (فوم بتن) می پردازیم. جهت انجام این مقایسه، هزینه های کفسازی 10 متر مربع (که تقریباً معادل اجرای یک متر مکعب فوم بتن به ارتفاع 10 سانتی متر است) را بررسی می کنیم .

 • کف سازی با روش سنتی (پوکه)

  جهت کفسازی 10 متر مربع، به کمتر از یک متر مکعب (تقریباً درحدود 0.9 متر مکعب) پوکه نیاز است. قیمت هر مترمکعب پوکه مخلوط درحدود 34000 تومان می باشد.پس    
  بر روی پوکه، ملاتی از شن، ماسه و سیمان، ریخته و سپس ماله کشی می شود. شن و ماسه مورد نیاز جهت 10 مترمربع، در حدود 0.3 متر مکعب برآورد می گردد. پس    
  جهت تولید ملات مذکور معمولاً به حداقل یک کیسه سیمان نیاز است. با فرض میانگین قیمت هر کیسه سیمان معادل 6000 تومان جهت حمل پوکه، سیمان و شن و ماسه مورد نیاز به طبقات، بطور متوسط 5000 تومان دستمزد پرداخت می گردد. (هزینه حمل به طبقات مختلف، متفاوت بوده و این رقم بطور میانگین، محاسبه گردیده است)
  جهت ماهیچه کشی روه لوله ها نیز، برای هر 10 متر مربع بطور متوسط 500 تومان هزینه خواهد شد. (در اینجا از سیمان مصرف شده جهت ماهیچه کشی، صرف نظر می کنیم)
  عملیات اجرای کف سازی بوسیله ی پوکه که شامل پخش پوکه بر روی سطح ، پخش ملات ماسه و سیمان، بر روی پوکه، و ماله کشی ملات می باشد، بطور متوسط برای هر 10 متر مربع، 20000 تومان می باشد.پس در مجموع خواهیم داشت :

 • کف سازی با روش بتن سبک (فوم بتن)

  جهت کف سازی 10 متر مربع، با فرض ضخامت متوسط 10 سانتیمتر، به یک مترمکعب فوم بتن، نیاز است. جهت تولید هر مترمکعب فوم بتن، بطور متوسط 5 کیسه سیمان مصرف می شود. (درصورت استفاده از فوم مرغوب، مصرف سیمان، به 4 کیسه نیز قابل تعدیل است) با فرض قیمت فوق برای هر کیسه سیمان، خواهیم داشت :    
  دستمزد اجرای فوم بتن، بسته به شرایط مختلف، مانند مساحت پروژه، محل پروژه، فصل کاری و … متفاوت است. دراینجا متوسط دستمزد اجرای هر متر مکعب، 18000 تومان فرض می شود.
  با توجه به اینکه هزینه سایر مواد مورد نیاز جهت تولید فوم بتن (کارگر، فوم و …) بعهده مجری فوم بتن است، بنابراین عملیات کف سازی با استفاده از فوم بتن، هزینه ی دیگری دربر نخواهد داشت. پس در مجموع خواهیم داشت :    
  بسادگی می توان دید:    
  یعنی کف سازی با روش پوکه، درحدود 30 درصد، گرانتر از کف سازی با فوم بتن می باشد. پس هزینه انجام کف سازی با استفاده از فوم بتن (با صرف نظر از مزایای فراوان این روش) از لحاظ اقتصادی نیز کمتر از روش پوکه ریزی می باشد. خلاصه ای از محاسبات فوق، در جدول ذیل، آمده است:

جدول مقایسه فوم بتن و پوکه ريزی در یک متر مکعب
قيمت به ازاء هر متر مکعب (ریال)فاکتور هزينه
اجرای فوم بتن با خريد دستگاهفوم بتنپوکه ريزیمصالح مورد استفاده
نداردندارد30/000پوکه معدنی
(250 کیلوگرم بر مترمکعب) 30/000250(کیلوگرم بر مترمکعب) 30/000100(کیلوگرم بر مترمکعب) 6/000سيمان
نداردندارد1500شن و ماسه
نداردندارد5/000حمل به طبقات
نداردندارد500ماهیچه کشی
300001800020000دستمزد اجرا
2500نداردفوم
355004800063000هزينه کل
جدول مزایای فوم بتن نسبت به پوکه ريزی
فوم بتنپوکه ريزیجزئیات
250 kg/m3550 kg/m3وزن مخصوص
60 مترمکعب در روز20 مترمکعب در روزاجرا
عایق صوت ، حرارت و رطوبتعایق
اصطلاحاً خاصیت Self Leveling دارد که کلیه سوراخها و درزها را گرفته و سطحی کاملاً ‌صاف ایجاد می کند.اختلاط پوکه و سیمان کاملاً یکدست نمی باشد و پوکه هایی که به سیمان آغشته نشده اند می لغزند و فضای خالی ایجاد می کنندپوشش همگن
به دلیل سبک تر بودن خسارت کمتری وارد می کندمقاومت در برابر زلزله
یک قطعه فوم بتن با ضخامت 8 سانتیمتر ، تا 1270 درجه سانتیگراد حرارت را تحمل می‌کندمقاومت در برابر آتش
حمل پوکه و رفت و آمد اغلب باعث آسیب در تأسیسات می شودعدم خسارت به تأسیسات
داردکاهش هزینه های فونداسیون
 • اجرای کفسازی به روش سنتی (پوکه ریزی ) و روش صنعتی ( فوم بتن )

  گذشته از مقایسه ی هزینه ی اجرای کف سازی با فوم بتن و یا پوکه، یک نوع مقایسه ی دیگر هم می توان بین این دو روش داشت. در ذیل مقایسه ی بین نکات اجرائی، کف سازی با پوکه و فوم بتن را مقایسه کرده ایم:

بتن سبک (فوم بتن)روش سنتی پوکه
وزن مخصوصوزن هر متر مکعب فوم بتن، در حدود 300 الی 400 کیلوگرم است.وزن هر مترمکعب پوکه ی اجرا شده به طور میانگین،600 الی 1000 کیلوگرم می باشد.
سرعت اجراهر دستگاه فوم بتن، روزانه به طور متوسط، 50 مترمکعب را اجرا می کند.قابلیت اجرای پوکه، روزانه حدود 10 مترمکعب است.
انتقال به طبقاتملات فوم بتن،سیال بوده و توسط خود دستگاه،به طبقات بالا،پمپاژ می شود.جهت بالابردن پوکه و مصالح مربوطه، نیاز به اشغال شدن بالابرها است.
فضای مورد نیازنیاز به دپوی محصول نداشته و اختلاط مواد، درون دستگاه انجام می شود.نیاز به فضایی جهت دپوی پوکه و مخلوط کردن ماسه و سیمان دارد.
ماهیچه کشیدر این روش نیازی به ماهیچه کشی روی لوله ها، وجود ندارد.نیاز به ماهیچه کشی دارد.
محافظت از تاسیساتروان بودن فوم بتن، باعث پرشدن کلیه درزها و منفذهای موجود در کف ساختمان شده و فوم بتن،به صورت مستقل، عایق لوله های تاسیساتی، به حساب می آید.اختلاط پوکه،ماسه و سیمان کاملا یکدست نیست و با وارد شدن نیرو، احتمال لغزش پوکه ها و آسیب به تاسیسات، وجود دارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *